Арбановци (Баниште)

археолошко наоѓалиште во Македонија

Арбановциархеолошко наоѓалиште во дебарското село Баниште. Претставува некропола од средниот век. Се наоѓа на стотина метри западно од селото, на една блага падина, каде се среќаваат грубо обработени камени плочи од гробни конструкции. Гробовите се од типот циста, со насоченост исток-запад.[1]

Арбановци
археолошко наоѓалиште
Арбановци is located in Македонија
Арбановци
Местоположба на Арбановци во Македонија
Местоположба 41°33′33″N 20°31′45″E / 41.55917° СГШ; 20.52917° ИГД / 41.55917; 20.52917Координати: 41°33′33″N 20°31′45″E / 41.55917° СГШ; 20.52917° ИГД / 41.55917; 20.52917
Основни податоци
Место Баниште
Општина Дебар
Тип

Археомак 2.0 графички знак (некропола).svg некропола


Период среден век
Портал „Археологија“

ПоврзаноУреди

  • Краста — средновековна црква и некропола;
  • Ров — средновековна некропола;

НаводиУреди

  1. Коцо, Димче (1996). Археолошка карта на Република Македонија. Скопје: МАНУ. ISBN 9789989101069