Кошари (Нерав)

археолошко наоѓалиште во Македонија
Кошари


Местоположба 42°17′21″N 22°10′1″E / 42.28917° СГШ; 22.16694° ИГД / 42.28917; 22.16694
Основни податоци
Место Нерав
Општина Крива Паланка
Тип

 населба


Период доцноантичко време
Портал „Археологија“

Кошариархеолошко наоѓалиште во кривопаланечкото село Нерав. Претставува населба од доцноантичкото време. На десниот брег на Неравска Река, по површината на нивите се среќаваат делови од керамички садови, питоси и градежен материјал. Еден мештанин има пронајдено една чанковидна бронзена монета.[1]

Поврзано уреди

Наводи уреди

  1. Коцо, Димче (1996). Археолошка карта на Република Македонија. II. Скопје: Македонска академиjа на науките и уметностите. стр. 192. ISBN 9989649286.