Градиште II (Нерав)

археолошко наоѓалиште во Македонија
Градиште II


Местоположба 42°17′21″N 22°10′1″E / 42.28917° СГШ; 22.16694° ИГД / 42.28917; 22.16694
Основни податоци
Место Нерав
Општина Крива Паланка
Тип

 градиште


Период доцноантичко време
Портал „Археологија“

Градиште IIархеолошко наоѓалиште во кривопаланечкото село Нерав. Претставува градиште од доцноантичкото време. Крај патот што води за Трговиште, над клисурата на Неравска Река, на зарамнет врв во непосредната близина на наоѓалиштето Селиште, се гледаат остатоци од ѕидови на утврдување, делови од керамички садови, питоси и градежен материјал.[1]

Поврзано уреди

Наводи уреди

  1. Коцо, Димче (1996). Археолошка карта на Република Македонија. II. Скопје: Македонска академиjа на науките и уметностите. стр. 192. ISBN 9989649286.