Градиште I (Нерав)

археолошко наоѓалиште во Македонија
Градиште I


Местоположба 42°17′21″N 22°10′1″E / 42.28917° СГШ; 22.16694° ИГД / 42.28917; 22.16694
Основни податоци
Место Нерав
Општина Крива Паланка
Тип

 градиште


Период доцноантичко време
Портал „Археологија“

Градиште Iархеолошко наоѓалиште во кривопаланечкото село Нерав. Претставува градиште од доцноантичкото време. Западно од месноста Остри Чуки, на висок рид со зарамнето плато што зафаќа површина од 300 x 200 м се среќаваат делови од керамички садови, питоси и множество градежен материјал.[1]

Поврзано уреди

Наводи уреди

  1. Коцо, Димче (1996). Археолошка карта на Република Македонија. II. Скопје: Македонска академиjа на науките и уметностите. стр. 192. ISBN 9989649286.