Косфелд (германски: Coesfeld) — административен центар на округот Косфелд во Северна Рајна-Вестфалија, СР Германија.

Косфелд
Coesfeld Fußgängerzone.jpg
Грб на Косфелд
Косфелд is located in Германија
Косфелд
Управа
Земја Германија
Покраина Северна Рајна-Вестфалија
Адм. подрач. Минстер
Округ Косфелд
Градски единици 2
Градоначалник Хајнц Еман (ЦДУ)
Основни податоци
Површина 141,05 км2
Надм. височина 89 м
Население 36.182 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 257 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. COE
Пошт. бр. 48653
Повик. бр. 02541
Портал www.coesfeld.de
Местоположба на градски Косфелд во рамките на округот Косфелд
Карта
Координати 51°56′45″N 7°10′3″E / 51.94583° СГШ; 7.16750° ИГД / 51.94583; 7.16750Координати: 51°56′45″N 7°10′3″E / 51.94583° СГШ; 7.16750° ИГД / 51.94583; 7.16750

ГеографијаУреди

Косфелд се протега по ридскиот венец Баумберге во регионот Минстер (Минстерланд).

 
Ламбертовата црква во Косфелд

Соседни општиниУреди

Административна поделбаУреди

Косфелд се дели на 2 целини:

  • Косфелд
  • ЛетеИсторијаУреди

Градот е основан во раниот IX век од страна на Св. Лудгер.

ОбразованиеУреди

Местото има три поважни средни училишта: Непомукенум, Гимназија Херибург и Гимназија Свети Пиј.

Истакнати личностиУреди

НаводиУреди

  1. „Населеност на местата“. Статистичка служба на Северна Рајна-Вестфалија. 21 јуни 2021. (германски)

Надворешни врскиУреди