Космос-1798 — еден од над 2.400 советски вештачки сателити лансирани во рамките на програмата „Космос“.

Космос-1798
Тип на мисија комуникациски сателит
Датум на лансирање 21 ноември 1986
Носечка ракета Р-14 Чусоваја (руски: Чусовая) (8К65, НАТО ознака SS-5 Skean), кој претставува повеќестепена ракета
Место на лансирање Плесецк, СССР
Орбитален наклон 74,0 °
Орбитален период 114,8 минути
Апоапсида 1472 км
Периапсида 1429 км
Меѓународна ознака 1986-092E

ПодатоциУреди

Општи податоциУреди

Сателитот е лансиран од космодромот Плесецк, СССР на 21 ноември 1986. Во орбитата околу планетата Земја бил исфрлен од носечка ракета. Масата на сателитот при лансирањето изнесувала 40 килограми. Космос-1798 бил комуникациски сателит.

Орбитални податоциУреди

Исфрлувањето на сателитот било на ниска орбита околу Земјата. Периодот на обиколување на сателитот околу Земјата изнесувал 114,8 минути, додека аголот на наклонетост на орбиталната рамнина во однос на рамнината на екваторот изнесувала 74,0°. Најголемото растојание од Земјата го достигнал на 1472 км, а најмалото на 1429.

ПоврзаноУреди

ЛитератураУреди

Надворешни врскиУреди