Космос-1792 — еден од над 2.400 советски вештачки сателити лансирани во рамките на програмата „Космос“.

Космос-1792
Тип на мисија надгледувачки сателит
Датум на лансирање 13 ноември 1986
Носечка ракета Р-7 Семјорка (руски: Семёрка) (8К71, НАТО ознака SS-6 Sapwood), кој претставува повеќестепена ракета
Место на лансирање Тјуратам, Бајконур, СССР
Крај на мисијата влегол во атмосферата во 1987
Орбитален наклон 64,9 °
Орбитален период 89,2 минути
Апоапсида 309 км
Периапсида 168 км
Меѓународна ознака 1986-087A

Податоци

уреди

Општи податоци

уреди

Сателитот е лансиран од космодромот Тјуратам, Бајконур, СССР на 13 ноември 1986 г. Во орбитата околу планетата Земја бил исфрлен од носечка ракета. Масата на сателитот при лансирањето изнесувала 7000 килограми. Космос-1792 бил надгледувачки сателит.

Орбитални податоци

уреди

Исфрлувањето на сателитот било на ниска орбита околу Земјата. Периодот на обиколување на сателитот околу Земјата изнесувал 89,2 минути, додека аголот на наклонетост на орбиталната рамнина во однос на рамнината на екваторот изнесувала 64,9°. Најголемото растојание од Земјата го достигнал на 309 км, а најмалото на 168.

Поврзано

уреди

Литература

уреди

Надворешни врски

уреди