Космос-1581 — еден од над 2.400 советски вештачки сателити лансирани во рамките на програмата „Космос“.

Космос-1581
Тип на мисија сателит за рано предупредување од појава на меѓуконтинентални балистички ракети
Датум на лансирање 3 јули 1984
Носечка ракета Р-7 Семјорка (руски: Семёрка) (8К71, НАТО ознака SS-6 Sapwood), кој претставува повеќестепена ракета
Место на лансирање Плесецк, СССР
Орбитален наклон 62,9 °
Орбитален период 717,7 минути
Апоапсида 9673 км
Периапсида 679 км
Меѓународна ознака 1984-071A

Податоци уреди

Општи податоци уреди

Сателитот е лансиран од космодромот Плесецк, СССР на 3 јули 1984 г. Во орбитата околу планетата Земја бил исфрлен од носечка ракета. Масата на сателитот при лансирањето изнесувала 1250 килограми. Космос-1581 бил сателит за рано предупредување од појава на меѓуконтинентални балистички ракети.

Орбитални податоци уреди

Исфрлувањето на сателитот било на . Периодот на обиколување на сателитот околу Земјата изнесувал 717,7 минути, додека аголот на наклонетост на орбиталната рамнина во однос на рамнината на екваторот изнесувала 62,9°. Најголемото растојание од Земјата го достигнал на 9673 км, а најмалото на 679.

Поврзано уреди

Литература уреди

Надворешни врски уреди