Космос-1482 — еден од над 2.400 советски вештачки сателити лансирани во рамките на програмата „Космос“.

Космос-1482
Тип на мисија надгледувачки сателит
Датум на лансирање 13 јули 1983
Ракета-носач Р-7 Семјорка (руски: Семёрка) (8К71, НАТО ознака SS-6 Sapwood), кој претставува повеќестепена ракета
Место на лансирање Тјуратам, Бајконур, СССР
Орбитален наклон 69,9 °
Орбитален период 92,1 минути
Апоапсида 411 км
Периапсида 351 км
Меѓународна ознака 1983-071A

ПодатоциУреди

Општи податоциУреди

Сателитот е лансиран од космодромот Тјуратам, Бајконур, СССР на 13 јули 1983. Во орбитата околу планетата Земја бил исфрлен од ракета-носач. Масата на сателитот при лансирањето изнесувала 6300 килограми. Космос-1482 бил надгледувачки сателит.

Орбитални податоциУреди

Исфрлувањето на сателитот било на ниска орбита околу Земјата. Периодот на обиколување на сателитот околу Земјата изнесувал 92,1 минути, додека аголот на наклонетост на орбиталната рамнина во однос на рамнината на екваторот изнесувала 69,9°. Најголемото растојание од Земјата го достигнал на 411 км, а најмалото на 351.

ПоврзаноУреди

ЛитератураУреди

Надворешни врскиУреди