Космос-1164 — еден од над 2.400 советски вештачки сателити лансирани во рамките на програмата „Космос“.

Космос-1164
Тип на мисија сателит за рано предупредување од појава на меѓуконтинентални балистички ракети
Датум на лансирање 12 февруари 1980
Носечка ракета Р-7 Семјорка (руски: Семёрка) (8К71, НАТО ознака SS-6 Sapwood), кој претставува повеќестепена ракета
Место на лансирање Плесецк, СССР
Орбитален наклон 62,8 °
Орбитален период 736,8 минути
Апоапсида 0857 км
Периапсида 434 км
Меѓународна ознака 1980-013A

Податоци

уреди

Општи податоци

уреди

Сателитот е лансиран од космодромот Плесецк, СССР на 12 февруари 1980 г. Во орбитата околу планетата Земја бил исфрлен од носечка ракета. Масата на сателитот при лансирањето изнесувала 1890 килограми. Космос-1164 бил сателит за рано предупредување од појава на меѓуконтинентални балистички ракети.

Орбитални податоци

уреди

Исфрлувањето на сателитот било на . Периодот на обиколување на сателитот околу Земјата изнесувал 736,8 минути, додека аголот на наклонетост на орбиталната рамнина во однос на рамнината на екваторот изнесувала 62,8°. Најголемото растојание од Земјата го достигнал на 0857 км, а најмалото на 434.

Поврзано

уреди

Литература

уреди

Надворешни врски

уреди