Космос-1159 — еден од над 2.400 советски вештачки сателити лансирани во рамките на програмата „Космос“.

Космос-1159
Тип на мисија комуникациски сателит
Датум на лансирање 11 февруари 1980
Ракета-носач Р-14 Чусоваја (руски: Чусовая) (8К65, НАТО ознака SS-5 Skean), кој претставува повеќестепена ракета
Место на лансирање Плесецк, СССР
Орбитален наклон 74,0 °
Орбитален период 115,2 минути
Апоапсида 1478 км
Периапсида 1450 км
Меѓународна ознака 1980-012D

ПодатоциУреди

Општи податоциУреди

Сателитот е лансиран од космодромот Плесецк, СССР на 11 февруари 1980. Во орбитата околу планетата Земја бил исфрлен од ракета-носач. Масата на сателитот при лансирањето изнесувала 40 килограми. Космос-1159 бил комуникациски сателит.

Орбитални податоциУреди

Исфрлувањето на сателитот било на ниска орбита околу Земјата. Периодот на обиколување на сателитот околу Земјата изнесувал 115,2 минути, додека аголот на наклонетост на орбиталната рамнина во однос на рамнината на екваторот изнесувала 74,0°. Најголемото растојание од Земјата го достигнал на 1478 км, а најмалото на 1450.

ПоврзаноУреди

ЛитератураУреди

Надворешни врскиУреди