Космос-1074 — еден од над 2.400 советски вештачки сателити лансирани во рамките на програмата „Космос“.

Космос-1074
Датум на лансирање 31 јануари 1979
Носечка ракета Р-7 Семјорка (руски: Семёрка) (8К71, НАТО ознака SS-6 Sapwood), кој претставува повеќестепена ракета
Место на лансирање Тјуратам, Бајконур, СССР
Орбитален наклон 51,6 °
Орбитален период 91,8 минути
Апоапсида 374 км
Периапсида 358 км
Меѓународна ознака 1979-008A

Податоци

уреди

Општи податоци

уреди

Сателитот е лансиран од космодромот Тјуратам, Бајконур, СССР на 31 јануари 1979 г. Во орбитата околу планетата Земја бил исфрлен од носечка ракета.

Орбитални податоци

уреди

Исфрлувањето на сателитот било на ниска орбита околу Земјата. Периодот на обиколување на сателитот околу Земјата изнесувал 91,8 минути, додека аголот на наклонетост на орбиталната рамнина во однос на рамнината на екваторот изнесувала 51,6°. Најголемото растојание од Земјата го достигнал на 374 км, а најмалото на 358.

Поврзано

уреди

Литература

уреди

Надворешни врски

уреди