Космос-1001 — еден од над 2.400 советски вештачки сателити лансирани во рамките на програмата „Космос“.

Космос-1001
Датум на лансирање 4 април 1978
Носечка ракета Р-7 Семјорка (руски: Семёрка) (8К71, НАТО ознака SS-6 Sapwood), кој претставува повеќестепена ракета
Место на лансирање Тјуратам, Бајконур, СССР
Орбитален наклон 51,6 °
Орбитален период 89,3 минути
Апоапсида 287 км
Периапсида 196 км
Меѓународна ознака 1978-036A

Податоци уреди

Општи податоци уреди

Сателитот е лансиран од космодромот Тјуратам, Бајконур, СССР на 4 април 1978 г. Во орбитата околу планетата Земја бил исфрлен од носечка ракета.

Орбитални податоци уреди

Исфрлувањето на сателитот било на ниска орбита околу Земјата. Периодот на обиколување на сателитот околу Земјата изнесувал 89,3 минути, додека аголот на наклонетост на орбиталната рамнина во однос на рамнината на екваторот изнесувала 51,6°. Најголемото растојание од Земјата го достигнал на 287 км, а најмалото на 196.

Поврзано уреди

Литература уреди

Надворешни врски уреди