Копенграфе (германски: Coppengrave) — село и поранешна општина во округот Хилдесхајм, во сојузната покраина Долна Саксонија, Германија. Од 1 ноември 2016 година е дел од општината Дуинген.

Копенграфе
Место во Дуинген
Поглед кон Копенграфе
Поглед кон Копенграфе
Поглед кон Копенграфе
Грб на Копенграфе
Копенграфе во рамките на Германија
Копенграфе
Управа
Земја Германија
Покраина Долна Саксонија
Округ Хилдесхајм
Општина Дуинген
Основни податоци
Површина 3,20 км2
Надм. височина 154 м
Население 616  (31 декември 2015)
 - Густина 193 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. HI
Пошт. бр. 31091
Повик. бр. 05185
Портал www.coppengrave.de
Координати 51°59′21″N 9°43′30″E / 51.98917° СГШ; 9.72500° ИГД / 51.98917; 9.72500Координати: 51°59′21″N 9°43′30″E / 51.98917° СГШ; 9.72500° ИГД / 51.98917; 9.72500