Клуж (романски: Judeţul Cluj, романски: Kolozs megye) е округ во Романија, сместен во северозападниот дел на земјата. Главен град на округот е градот Клуж-Напока, а значајни се и градовите Турда и Деж.

Округ Клуж
Cluj
Грб
Местоположба на округот Клуж во Романија
 
Покраина Трансилванија
Седиште Клуж-Напока
Население 684.383 (2002)
Површина 6.674 km2
Густина на населеност 105/km2
ISO 3166-2 шифра RO-CJ
Мрежно место www.cjcluj.ro

Географија

уреди

Местоположба

уреди
 
Дрвена црква во Паницени

Округот Клуж е копнен округ во Романија. Окружен е:

Релјеф

уреди

Округот се наоѓа во историската област Трансилванија. Округот е окружен со планини, особено на запад, каде што се извишува планината Бихор. Во средишниот дел се простираат плодните долини Самош и Мориш.

Демографија

уреди

Округот спаѓа во групата на повеќенационални окрузи во Романија. Според пописот во Романија во 2002 година, Романците сочинуваат 79,4% од населението во округот, Унгарците 17,4%, 2,8% се Роми, а 0,6% се припадници на некоја друга националност.

Надворешни врски

уреди