Бистрица-Насауд (округ)


Бистрица-Насауд (романски: Judeţul Bistriţa-Năsăud; унгарски: Beszterce-Naszód megye) е округ во Романија, сместен во северниот дел на земјата. Главен град на округот е градот Бистрица, а значаен е и градот Насауд.

Округ Бистрица-Насауд
Bistriţa-Năsăud
Грб
Местоположба на округот Бистрица-Насауд во Романија
 
Покраина Трансилванија
Седиште Бистрица
Население 311.657 (2002)
Површина 5.355 km2
Густина на населеност 58/km2
ISO 3166-2 шифра RO-BN
Мрежно место www.cjbn.ro

ГеографијаУреди

МестоположбаУреди

 
Езерото Колибица

Округот Бистрица-Насауд е копнен округ во Романија. Окружен е:

РелјефУреди

Округот се наоѓа во историската област Трансилванија. Во округот се наоѓаат долини по горниот тек на реката Самош, кои се опколени со делови од Карпатите.

ДемографијаУреди

Округот спаѓа во оние окрузи во Романија, во кои претежно живеат Романци. Според пописот во Романија во 2002 година, Романците сочинуваат 90% од населението во округот, Унгарците 6%, а останатите 4% ги сочинуваат припадници на други етничка заедница.

Надворешни врскиУреди