Кирштет (германски: Kührstedt) — село и поранешна општина во округот Куксхафен во сојузната покраина Долна Саксонија, Германија. Од 1 јануари 2015 година е дел од градот Гестланд.

Кирштет
Место во Гестланд
Поглед на Алфштет, дел од поранешната општина Кирштет
Поглед на Алфштет, дел од поранешната општина Кирштет
Поглед на Алфштет, дел од поранешната општина Кирштет
Грб на Кирштет
Кирштет во рамките на Германија
Кирштет
Управа
Земја Германија
Покраина Долна Саксонија
Округ Куксхафен
Општина Гестланд
Место единици 2
Основни податоци
Површина 25,5 км2
Надм. височина 5 м
Население 1.070  (30 јуни 2017)
 - Густина 42 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. CUX
Пошт. бр. 27624
Повик. бр. 04708, 04745
Портал www.bad-bederkesa.de
Координати 53°34′41″N 8°48′5″E / 53.57806° СГШ; 8.80139° ИГД / 53.57806; 8.80139Координати: 53°34′41″N 8°48′5″E / 53.57806° СГШ; 8.80139° ИГД / 53.57806; 8.80139

Надворешни врски уреди