Кирхворбис

општина во Германија

Кирхворбис (германски: Kirchworbis) — општина во округот Ајхсфелд, во Тирингија, Германија.

Кирхворбис
Кирхворбис
Кирхворбис
Кирхворбис
Грб на Кирхворбис
Кирхворбис во рамките на Германија
Кирхворбис
Управа
Земја Германија
Покраина Тирингија
Округ Ајхсфелд
Општ. заед. Ајхсфелд-Виперауе
Градоначалник Волфганг Бениш (ДХС)
Основни податоци
Површина 5,45 км2
Надм. височина 315 м
Население 1.303 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 239 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. EIC
Пошт. бр. 37339
Повик. бр. 036074
Портал www.kirchworbis.de
Местоположба на Кирхворбис во рамките на округот Ајхсфелд
Карта
Карта
Координати 51°24′39″N 10°23′50″E / 51.41083° СГШ; 10.39722° ИГД / 51.41083; 10.39722

Наводи

уреди
  1. „Население по општини, надлежни општини и општински заедници во Тирингија“. Статистичка служба на Тирингија. јуни 2021. (германски)