Кела

општина во Германија

Кела (германски: Kella) — општина во округот Ајхсфелд, во Тирингија, Германија.

Кела
Поглед кон Кела
Поглед кон Кела
Поглед кон Кела
Грб на Кела
Кела во рамките на Германија
Кела
Управа
Земја Германија
Покраина Тирингија
Округ Ајхсфелд
Општ. заед. Ерсхаузен/Гајсмар
Градоначалник Силвио Шнајдер (ДХС)
Основни податоци
Површина 5,05 км2
Надм. височина 330 м
Население 471 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 93 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. EIC
Пошт. бр. 37308
Повик. бр. 036082
Портал www.ershausen-geismar.de
Местоположба на Кела во рамките на округот Ајхсфелд
Карта
Карта
Координати 51°13′45″N 10°4′45″E / 51.22917° СГШ; 10.07917° ИГД / 51.22917; 10.07917

Наводи

уреди
  1. „Население по општини, надлежни општини и општински заедници во Тирингија“. Статистичка служба на Тирингија. јуни 2021. (германски)