Ерсхаузен/Гајсмар

општинска заедница во Германија

Ерсхаузен/Гајсмар (германски: Ershausen/Geismar) — општинска заедница во округот Ајхсфелд, во Тирингија, Германија. Седиштето на општинската заедница е во Шимберг.

Општинската заедница Ерсхаузен/Гајсмар се состои од следниве општини:

 1. Бернтероде кај Хајлбад Хајлигенштат
 2. Дитероде
 3. Гајсмар
 4. Кела
 5. Кромбах
 6. Пфафшвенде
 7. Шимберг
 8. Швобфелд
 9. Зикероде
 10. Фолкероде
 11. Визенфелд

51°15′N 10°10′E / 51.250° СГШ; 10.167° ИГД / 51.250; 10.167