Катрин Клас (германски: Kathrin Klaas; Хајгер, 6 февруари 1984 ) е германски спортист кој се натпреварува во фрлање кладиво. Таа е членка на АК Ајнтрахт Франкфурт.

Катрин Клас.

Клас е висока 1,68 метри и тежи 70 килограми.

Личниот рекорд во фрлање кладиво е 76,05 метри, што било постигнато на 10 август 2012 година во Лондон .

Поважни резултати

уреди
Бог. Конкуренција Град Пласман Резултатот
2003 година Европско јуниорско првенство Тампере, Финска 8 58.94
2006 година Европско првенство Гетеборг, Шведска 6 70.59
Светска атлетика, финале Штутгарт, Германија 7 66.37
2007 година Светска атлетика, финале Штутгарт, Германија 6 69.00
Светско првенство 2007 Осака, Јапонија 17 64.00
2008 година Олимпијадата 2008 Пекинг, Кина 11 67.54
2009 година Светско првенство Берлин, Германија 4 74.23
Летна Универзијада Белград, Србија 3 70.97
Светска атлетска финале Солун, Грција 4 69.50
2011 година Светско првенство Тегу, Јужна Кореја 7 71.89
2012 Европско првенство Хелсинки, Финска 4 70.44
Олимписки игри Лондон, Велика Британија 5 76.05
2013 Светско првенство Москва, Русија 20 68.34
2014 Зимски куп на Европа Леирија, Португалија 3 70.99

Надворешни врски

уреди