Катерина Висконти

Катерина Висконти ( 1361 - 17 октомври 1404[1]) била член на италијанското аристократско семејство Висконти кое управувало со Милано во периодот од 1277 до 1447 година.

Катерина Висконти
Војвотка на Милано
Регент на Милано
Роден(а)1361
Милано, Миланско војводство
Починал(а)17 октомври 1404
Монца, Миланско војводство
Благородно семејствоДинастија Висконти
Сопружник(ци)Џан Галеацо Висконти,
Деца
ТаткоБернабо Висконти
МајкаБеатриса Реџина дела Скала
Насликаните фигури на Катерина и Џан Галеацо се прикажани како клекнуваат во преден план од Ановело да Имбонат
Насликаните фигури на Катерина и Џан Галеацо се прикажани како клекнуваат во преден план од Ановело да Имбонат

Таа била втора сопруга на нејзиниот прв братучед Џан Галеацо Висконти, првиот Војвода на Милано и мајка на неговиот следбеник Џан Марија Висконти и Филипо Марија Висконти. Нејзината внука била Бјанка Марија Висконти која станала војвотка во 1447 година

Таа исто така била и регент на Миланското војводство во периодот од 1402 до 1404 година, во времето кога нејзиниот син сѐ уште бил малолетен. Поради сомневање за наводно предавство нејзиниот син ја затворил во замокот во Монца каде се претпоставува дека била отруена во 1404 година.

Наводи

уреди
  1. Cawley, Charles (December 16, 2009). „Lords of Milan (Visconti), Medieval Lands“. Medieval Lands Project. Hereford, England: Foundation for Medieval Genealogy. Посетено на November 30, 2010.