Катариненрит

Катариненрит — село и поранешна општина во округот Мансфелд-Зидхарц, во Саксонија-Анхалт, Германија. Од 1 јануари 2010, е дел од градот Алштет.

Катариненрит
Градски дел во Алштет
Катариненрит is located in Германија
Катариненрит
Управа
Земја Германија
Покраина Саксонија-Анхалт
Округ Мансфелд-Зидхарц
Град Алштет
Основни податоци
Површина 6 км2
Надм. височина 124 м
Население 221  (31 декември 2006)
 - Густина 37 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. MSH
Пошт. бр. 06542
Повик. бр. 034652
Портал www.allstedt-kaltenborn.de
Координати 51°25′0″N 11°20′59″E / 51.41667° СГШ; 11.34972° ИГД / 51.41667; 11.34972Координати: 51°25′0″N 11°20′59″E / 51.41667° СГШ; 11.34972° ИГД / 51.41667; 11.34972