Калварја Зебрзидовска

Комплекс Калварја Зебрзидовска (полски: Sanktuarium pasyjno-maryjne w Kalwarii Zebrzydowskiej) претставува архитектонски комплекс и парк кој бил изграден во 17 век во времето на контрареформацијата и создавањето на Калвариската католичка црква во Европа. Паркот се наоѓа во близина на градот Калварја Зебрзидовска. Од 1999 година, комплексот бил вклучен во списокот на културно наследство на УНЕСКО.

Калварја Зебрзидовска

Sanktuarium pasyjno-maryjne w Kalwarii Zebrzydowskiej
светско наследство на УНЕСКО
КритериумКултура: ii, iv
Навод905
Запис1999 (23 заседание)

Историја уреди

Калварја Зебрзидовска бил основан во 1600 година од страна на Миколај Зебрзидовски, војвода од Краков од редот Францискани, чувари на Светиот Гроб во Ерусалим.

Структура уреди

  • Базиликата Света Марија била изградена во периодот од 1603-1609 година[1]
  • Капелата Еце Хомо била изградена во периодот од 1605-1609[2]
  • Капелата на распетиото била изградена од 1600-1601.[3] It was constructed between 1600-1601.

Наводи уреди

  1. (полски) „Sanktuarium Kalwaryjskie“. www.pascal.pl. Архивирано од изворникот на 2012-02-24. Посетено на 2009-12-28.
  2. (полски) „Ratusz Pilata“. www.kalwaria.eu. Архивирано од изворникот на 2011-09-20. Посетено на 2009-12-28.
  3. (полски) „Ważniejsze wydarzenia“. www.kalwaria.eu. Архивирано од изворникот на 2012-02-10. Посетено на 2009-12-28.

Слики уреди

Надворешни врски уреди

49°52′N 19°41′E / 49.867° СГШ; 19.683° ИГД / 49.867; 19.683