Евгениј Воронов

Евгениј Воронов (руски: Евгений Сергеевич Воронов, роден на 7 мај 1986 во Ставрополскиот крај) е руски кошаркар кој во моментот настапува за екипата на КК Парма Баскет.

Евгениј Воронов
Висинам
Тежинакг
ЛигаPBL
ЕкипаКК Парма Баскет
Роденмај 7 1986 (1986-05-07) (36 г.)
Ставрополски крај, СССР
НационалностRussian
Проф. кариера2005–
Клубови
КК Локомотив Ростов (2005-06)
КК Краснја Крилја Самара (2006-08)
Казан (2008-09)
КК Краснја Крилја Самара (2009-11)
Репрезентација

Воронов има играно со различни тимови во руската кошаркарска супер лига од почетокот на својата професионална кариера во 2005 одина. Во неговите најнови сезона, тој играл за КК Краснја Крилја Самара, и имал просек од 7,1 бода по натпревар.

Воронов исто така е член на Руската репрезентација.