Димитриј Соколов (руски: Дмитрий Николаевич Соколов, роден на 21 јануари 1985 во Ставрополскиот крај) — руски кошаркар кој во моментот настапува за екипата на КК ЦСКА Москва на позиција центар.

Димитриј Соколов
Соколов во 2013 година
Соколов во 2013 година
Позицијацентар
Висинам
Тежинакг
ЛигаРКЛ
Евролига
КлубКК ЦСКА Москва
Роден21 јануари 1985(1985-01-21)(39 г.)
Ставрополски крај, СССР
НационалностРусин
Проф. кариера2000–
Репрезентација

Својата кариера ја започнал во екипата на Динамо Ставропол во 2000 година. Во 2001 се преселил во тимот на Рулково од Санкт Петербург, во 2002 во Локомотив Ростов каде настапувал до 2006, а по ова до 2009 настапувал во Казан.