Западен Миндоро

Западен Миндоро (филипински: Kanlurang Mindoro, англиски: Western Mindoro; шпански: Mindoro Occidental) — покраина на Филипините која е сместена во Мимаропа Регионот на островот Миндоро. Главен град е Мамбурао и се граничи со Источен Миндоро на исток. На запад излегува на Јужнокинеското Море.

Западен Миндоро
Провинцискиот грб на Западен Миндоро
Провинцискиот грб на Западен Миндоро
Мапа на Филипините со факти за Западен Миндоро highlighted
Мапа на Филипините со факти за Западен Миндоро
Регион Мимаропа (Регион IV-B)
Главен град Мамбурао
Дивизии  
 - Високо урбанизирани градови 0
 - Составни градови 0
 - Општини 11
 - Барангај 162
 - Конгресионални дистрикти 1
Население 21-ва најмала
 - Вкупно (2000) 380.250
 - Густина 65/km² (9-та)
Површина 11-та
 - Вкупно 5.879,9 km²
Основана
Јазици Тагалог, Камангјан
Гувернер Хозефине Рамирез Сато
Поглед кон Сан Хозе во Западен Миндоро

НаселениеУреди

Според пописот од 2015 населението на Западен Миндоро изнесуваше 487.414 жители со 83 жители на км2. Најбројно население се Мангјанците (Manguianes на шпански, Mañguianes на стар тагалог), кои се составени од 7 различни племиња.

Административна поделбаУреди

Западен Миндоро е поделен на 11 општини.

Град/Општина Бр. на
Барангаи
површина
(км2)
Население
(2000)
Густина
(на км2)
Абра де Илог
Калинтаан
Лоок
Лубанг
Магсајсај
  Мамбурао
Палуан
Ризал
Саблајан
Сан Хозе
Санта Крус

СтопанствоУреди

Покраината е претежно земјоделски ориентирана со забележлива прехранбена индустрија.

Надворешни врскиУреди

  Филипини
Главен град Манила | Метро Манила
Покраини Абра · Северен Агусан · Јужен Агусан · Аклан · Албај · Антике · Апајао · Аурора · Басилан · Батаан · Батангас · Батанес · Бенгет · Билиран · Бохол · Букиднон · Булакан · Гимарас · И. Давао · Ј. Давао · С. Давао · Динагат · Замбалес · Ј. Замбоанга · С. Замбоанга · Замбоанга Сибугај · Изабела · Илоило · Ј. Илокос · С. Илокос · Ифугао · Кавите · Кагајан · Калинга · Ј. Камаринес · С. Камаринес · Камигин · Капиз · Катандуанес · Себу · Кезон · Кирино · Долина Компостела · Ј. Котабато · Котабато · Ла Унион · Лагуна · С, Ланао · Ј. Ланао · Ј. Лејте · Лејте · Магинданао · Мариндуке · Масбате · З. Мисамис · И. Мисамис · З. Миндоро · И. Миндоро · З. Негрос · И. Негрос · Нова Есиха · Нова Вискаја · Палаван · Пампанга · Пангасинан · Планинска покраина · Ризал · Ромблон · И. Самар · С. Самар · Самар · Сарангани · Сикихор · Сорсогон · Султан Кударат · Сулу · Ј. Суригао · С. Суригао · Тави-Тави · Тарлак · Шариф Кабунсуан
Други видови
на поделба
Островски групи | Региони | Градови | Барангај | Законодавни окрузи
Спорни
територии
Сабах | Скарборски Гребен | Спретли


Координати: 13°00′N, 120°55′E