Бад Бедеркеза

Бад Бедеркеза (германски: Bad Bederkesa) — село и поранешна општина во округот Куксхафен во сојузната покраина Долна Саксонија, Германија. Од 1 јануари 2015 година е дел од градот Гестланд.

Бад Бедеркеза
Место во Гестланд
Воздушен поглед на Бад Бедеркеза
Воздушен поглед на Бад Бедеркеза
Грб на Бад Бедеркеза
Бад Бедеркеза is located in Германија
Бад Бедеркеза
Управа
Земја Германија
Покраина Долна Саксонија
Округ Куксхафен
Општина Гестланд
Основни податоци
Површина 43,17 км2
Надм. височина 9 м
Население 5.733  (30 јуни 2017)
 - Густина 133 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. CUX
Пошт. бр. 27624
Повик. бр. 04745
Портал www.bad-bederkesa.de
Координати 53°37′34″N 8°50′34″E / 53.62611° СГШ; 8.84278° ИГД / 53.62611; 8.84278Координати: 53°37′34″N 8°50′34″E / 53.62611° СГШ; 8.84278° ИГД / 53.62611; 8.84278

Општината претставувала административно седиште на поранешната општинска заедница Бедеркеза.

Надворешни врскиУреди