Ика (Ica) е регион во Перу. Регионот се граничи со Лима на север, со Уанкавелика и Ајакучо на исток, со Арекипа на југ и на запад излегува на Тихиот Океан. Главен град на регионот е Ика. Регионот е познат по Вариската култура, Насканската култура и Пакаската култура.

Ика
Ica
регион
Наскански линии: „Куче“
Местоположба во Перу
Местоположба во Перу
ДржаваПеру
Поделба5 покраини и 43 окрузи
Главен градИка
Управа
 • ПретседателРомуло Тривењо Пинто
Површина
 • Вкупна21.327,83 км2 (823,472 ми2)
Надм. вис.(гл. град)&10000000000000406000000406 м
Најг. вис.&100000000000037960000003.796 м
Најм. вис.&100000000000000000000000 м
Население (2004 проц.)
 • Вкупно709.556
 • Густина0,33/км2 (0,86/ми2)
Повикувачки број056
ISO 3166PE-ICA
Главни ресурсижелезо, памук
Индекс на сиромаштија41.7%
Процент од БНП на Перу2.36%
Мреж. местоwww.regionica.gob.pe

Административна поделба

уреди
 
Карта на регионот.

Регионот е поделен на пет покраини и 43 окрузи. Во прилог следуват покраините со главните градови:

Поврзано

уреди

14°04′S 75°44′W / 14.07° ЈГШ; 75.73° ЗГД / -14.07; -75.73