Лима (Lima) е регион во Перу. Регионот се наоѓа во централниот дел на крајбрежјето на државата и главен град на регионот е градот Уачо. Западно од регионот се наоѓа покраината Лима која го опфаќа градот Лима и истата не е дел од регионот.

Лима
Lima
регион
Местоположба во Перу
Местоположба во Перу
ДржаваПеру
Поделба9 покраини и 128 окрузи
Главен градУачо
Управа
 • ПретседателНелсон Освалдо Чуи Мехија
Површина
 • Вкупна32.129,31 км2 (1,240,520 ми2)
Најг. вис.&100000000000056540000005.654 м
Најм. вис.&100000000000000000000000 м
Население (2005 проц.)
 • Вкупно780.881
 • Густина0,24/км2 (0,63/ми2)
UBIGEO15
Повикувачки број01
ISO 3166PE-LIM
Главни ресурсиN/A
Индекс на сиромаштијаN/A
Процент од БНП на ПеруN/A
Мреж. местоwww.regionlima.gob.pe

Административна поделба уреди

Регионот е поделен на девет покраини и 128 окрузи. Покраините се:

Поврзано уреди

Надворешни врски уреди