Чинча Алта (шпански: Chincha Alta) е град во Перу, кој се наоѓа во регионот Ика. Чинча Алта се наоѓа на околу 200 километри јужно од Лима и градот има население од 177,000 жители.

Чинча Алта
Chincha Alta
Прекар(и): "Cuna de campeones" (Лулка на шампиони)
Чинча Алта is located in Peru
Чинча Алта
Чинча Алта
Местоположба во Перу
Координати: 13°27′S 76°08′W / 13.450° ЈГШ; 76.133° ЗГД / -13.450; -76.133
Држава Перу
РегионИка
ПокраинаЧинча
Управа
 • ГрадоначалникХозе Алберто Наваро Грау
Површина
 • Вкупна2.988 км2 (1,154 ми2)
Население
 • Вкупно177,000
 • Густина235,3/км2 (6,090/ми2)
Часовен појасPET (UTC-5)
 • Лете (ЛСВ)PET (UTC-5)
Мреж. место[1]

Поврзано Уреди


Координати: 13°27′S 76°08′W / 13.450° ЈГШ; 76.133° ЗГД / -13.450; -76.133