Зоран Драгиќ (роден воЉубљана, на 22 јуни 1989словенечки кошаркар. Тој игра на позицијата бек и во моментов игра за Улм. Неговиот постар брат Горан исто така e кошаркар.

Клупска кариера уреди

Драгиќ ја започнал својата кариера во словенечките пониски лиги Илирија и Јанче СТZ.[1] Од 2006 до 2010 година настапувал за Геоплин Слован и во октомври 2010 година потпишал за Крка.[2] Тој ги поминува следните две сезони со нив, за кое време победил на ФИБА Еврочеленџ 2011 и на две словенечки првенства во 2011 и 2012 година.

Во август 2012 година, тој потпишал двегодишен договор со шпанската Уникахом.[3][4] После две добри сезони со нив, во јули 2014 година го продолжил договорот за уште две години.[5] Меѓутоа, по добрите игри на Светското првенство во 2014 година, Феникс санси покажале интерес за него.[6] Бидејќи Драгиќ веќе потпишал нов договор со Униках, тој самиот морал да му плати на клубот 770 000 евра како обесштетување за да стане слободен играч.[7] Потоа тој официјално потпишал договор со Феникс.[8][9] Во февруари 2015 година, тој и неговиот брат, Горан, биле договорно истргувани во Мајами Хит.[10] Во текот на март 2015 година, тој накратко бил на позајмица на „ Су Фолс Скајфорсим“ член на НБА-лигата за развој. Во последниот натпревар од регуларната сезона, против Филаделфија Седумдесетти, Драгиќ постигнал 22 бода, што било негов сезонски рекорд.[11] Во јули 2015 година, тој бил сменет во Бостон Селтикс.[12] Сепак, следниот месец, Селтикс го ослободиле,[13] и тој се вратил подоцна во Европа и потпишал двегодишен договор со Химки.[14] По една сезона, тој го напуштил Химки, се преселил во Емпорио Армани Милано.[15] Со тимот на Милан, тој освоил два Супер купа и еден италијански куп. Во сезоната 2017/18. играл за Анадолу Ефес и со нив го освоил Купот на Турција.

Репрезентација уреди

Драгиќ играл во репрезентацијата на Словенија на Европското првенство 2011, 2013 година и 2015 година и на Светско првенство во 2014 година.

Успеси уреди

Клупски уреди

 • Крка :
  • Еврочеленџ (1): 2010/11.
  • Словенечко првенство (2): 2010/11, 2011/12.
  • Словенечки супер куп (2): 2010, 2011 година.
 • Олимпија Милано :
  • Куп на Италија (1): 2017 година.
  • Супер куп на Италија (2): 2016, 2017 година.
 • Анадолу Ефес :
  • Куп на Турција (1): 2018 година.

Поединечни уреди

 • Највреден играч на финалето на словенечкото првенство (1): 2010/11.

Останато уреди

Зоран Драгиќ бил награден со Медал за заслуги за народот од страна на претседателот на Република Српска, Милорад Додик.[16]

Наводи уреди

 1. Профил на сајту Евролиге
 2. „Драгић у Крки“. Архивирано од изворникот на 6 октомври 2014. Посетено на 30 септември 2014.
 3. Уникаха довела Гиста и Драгића
 4. Коста Перовић и Зоран Драгић у Малаги
 5. Зоран Драгић остаје у Уникахи још две године
 6. „БРАТ БРАТУ: Зоран Драгић близу Финикса“. Архивирано од изворникот на 2014-09-28. Посетено на 2019-11-13.
 7. „ПЛАТИО СЛОБОДУ 770.000 ЕВРА: Браћа Драгић заједно у Финиксу“. Архивирано од изворникот на 2014-10-06. Посетено на 2019-11-13.
 8. „Званично: Зоран Драгић у Финиксу за четири милиона“. Архивирано од изворникот на 27 септември 2014. Посетено на 30 септември 2014.
 9. „ДВА ПУТА ДВА: Зоран Драгић потписао за Финикс“. Архивирано од изворникот на 2014-10-03. Посетено на 2019-11-13.
 10. Одоше Драгићи у Мајами
 11. „Завршена регуларна сезона, Нетси и Пеликанси изборили doiгравање“. Архивирано од изворникот на 2016-08-16. Посетено на 2019-11-13.
 12. „РАСТАНАК БРАЋЕ: Зоран Драгић се сели у Бостон“. Архивирано од изворникот на 15 август 2016. Посетено на 4 август 2015.
 13. Зоран Драгић вишак у Бостону!
 14. И Драгић појачао Звездиног ривала
 15. Драгић из Химкија прешао у Армани
 16. „Предсједник Додик уручио ордене браћи Драгић“. rtrs. Посетено на 14 август 2018.

Надворешни врски уреди