Злински крај

Злинскиот крај (чешки: Zlínský kraj) е крај во Чешката Република, кој се наоѓа во централноисточниот дел на историската област Моравија. Наречен е по неговиот адмиистративен центар Злин.

Злински крај (Zlínský kraj)
Зградо во Злин
Flag of Zlin Region.svg
Знаме
Zlin Region CoA CZ.svg
Грб
Земја Чешка
Главен град Злин
Окрузи
Површина 3.964 км2
Највисока точка Чертјув млин
 - надморска висина 1.206 м
Население 590.484 (06/2005)
Густина 149 /km² (386 /sq mi)
Гувернер Станислав Мишак
ISO 3166-2 CZ-ZL
Таблички Z
Zlinsky kraj.svg
Website : http://www.kr-zlinsky.cz/

Според чешки владини проценки и статистики, Злинскиот крај е најбезбедната чешка покраина со најмал број на убиства, силувања и напади на патиштата.

ОкрузиУреди

ГрадовиУреди

Градови со вкупно население преку 5.000 жители (податоци од 1 март 2003):

Надворешни врскиУреди

 
Злинските окрузи