Зија Бериша

Зија Бериша (роден на 13 ноември 1932 година во Скопје - починал на 13 февруари 1996 година во Скопје) — македонски и југословенски глумец од албанско потекло.[1]

Зија Бериша
Роден 13 ноември 1932
Скопје, Кралство Југославија
Починал 13 февруари 1996
Скопје, Македонија
Занимање глумец

Бериша бил глумец во Албанската драма од 1959 година, еден од основачите на Театарот на народностите во Скопје. Истакнат толкувач на главни улоги, носител на дејноста на Албанската драма.

Улоги уреди

  • Хаџи Замфир („Зона Замфирова”)
  • Хаџи Тома („Коштана”)
  • Митре („Парите се отепувачка”)
  • Ибро („Три света”)
  • Арсо („Чорбаџи Теодос”)
  • Аџи Трајко („Бегалка”)
  • Другар со чанта („Големата вода”).

Филмографија уреди

Филмографија на глумецот Зија Бериша
Год. Назив Улога
1980-те
1982 Илинден ТВ серија /
1984 Јуначко колено ТВ серија /
1990-те
1990 Трст виа Скопје ТВ серија /

Наводи уреди

  1. Ристовски, Блаже, уред. (2009). „Бериша“. Македонска енциклопедија. , книга I (А-Љ). Скопје: МАНУ. стр. 571. Text "series " ignored (help)

Надворешни врски уреди