Зиптенфелде

Зиптенфелде (германски: Siptenfelde) — село и поранешна општина во округот Харц, Саксонија-Анхалт, Германија. Од 1 август 2009 е дел од градот Харцгероде.

Зиптенфелде
Дел во Харцгероде
Грб на Зиптенфелде
Зиптенфелде is located in Германија
Зиптенфелде
Управа
Земја Германија
Покраина Саксонија-Анхалт
Округ Харц
Град Харцгероде
Основни податоци
Површина 13 км2
Надм. височина 406 м
Население 605  (31 декември 2006)
 - Густина 47 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. HZ
Пошт. бр. 06507
Повик. бр. 039488
Портал www.siptenfelde.de
Координати 51°38′N 11°3′E / 51.633° N; 11.050° E / 51.633; 11.050Координати: 51°38′N 11°3′E / 51.633° N; 11.050° E / 51.633; 11.050