Залцминде (германски: Salzmünde) — село и поранешна општина во округот Зале, во Саксонија-Анхалт, Германија. Од 1 јануари 2010 е дел од општината Залцатал.

Залцминде
Место во Залцатал
Грб на Залцминде
Залцминде is located in Германија
Залцминде
Управа
Земја Германија
Покраина Саксонија-Анхалт
Округ Зале
Општина Залцатал
Основни податоци
Површина 18 км2
Надм. височина 74 м
Население 2.486  (31 декември 2006)
 - Густина 138 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. SK
Пошт. бр. 06198
Повик. бр. 034609
Портал www.westlichersaalkreis.de
Местоположба на место Залцминде во рамките на округот Зале
Карта
Координати 51°31′59″N 11°49′59″E / 51.53306° N; 11.83306° E / 51.53306; 11.83306Координати: 51°31′59″N 11°49′59″E / 51.53306° N; 11.83306° E / 51.53306; 11.83306