Жан Клод ван Дам

Жан Клод ван Дам, 2010 година

Жан-Клод Камиј Франсоа ван Варенберг (француски: Jean-Claude Camille François Van Varenberg) е белгиски актер, роден на 18 октомври 1960 година во Брисел (Белгија).

ЖивотописУреди

Ван Дам бил роден во 1960 година во Брисел во општината Берхем-Саинте-Агата. Тој бил син на цвеќарка. На возраст од десет години, татко му го донел кај карате тренерот Клод Гец. Тој исто така вежбал телоградителство, но и вежбал балет уште од 16-годишна возраст. Ван Дам, на деветнаесетгодишна возраст бил шампион во средната категорија на „Европскиот професионален карате сојуз“. Заработил црн појас во шкотско карате училиште.[1] Во 1978 година тој бил „господар на Белгија“ во телоградителство .

 
Жан-Клод ван Дам (2007)

Во [[1982|1982 година со својот пријател од детството Мишел Киси се преселил во Соединетите Американски држави за да ја започне својата глумечка кариера и таму добил американско државјанство. Тој на почеток, три години работел како возач на лимузина, обезбедување во клубови и менаџер, сè додека не ја снимил својата прва улога за филм. Во 1984 година благодарение на Чак Норис во еден од филмвите бил ангажиран како каскадер .

Неговата прва голема улога била во 1986 година кога играл антагонист во филмот „Карате тигар“. Во следните години, Ван Дам играл во комерцијално успешната серија акциони филмови како „Киборг“, „Карате тигар 3- Кикбоксер“, „Нема шанса“ и многу повеќе. Следела неговата успешна кариера и тој направил многу филмови и бил нивни коавтор. Во следните години работел на многу филмови, од кои едниот е познат како „Универзален војник“.

Ван Дам бил белгиски шампион во борбени вештини и актер, познат особено по неговиот долг список со акциони филмови . Врз основа на неговото белгиско потекло во врска со неговата физичка диспозиција, тој го добил прекарот „Мускулот на Брисел“, но го добил и името „Цар на Белгијците“. Поради неговата успешна филмска кариера од 1984 година играл во 39 филма, и во 2009 година го комплетирал третиот дел од Универзалниот војник .

Тој бил добро познат по своето ривалство со Стивен Сегал, кој бил познат и по правење акциони филмови и исто така бил експерт за воени вештини . Ван Дам бил носител на црн појас во карате Шотокан и имал 3 дан во Теквондо .

Личен животУреди

Тој бил во брак пет пати во минатото. И со својата трета сопруга, со која се развел и повторно се оженил од 1999 година. Тој во моментов живее во Шпанија во градот Алхаурин ел Гранде. Тој има три деца, Кристофер, Бјанка и Никола. Љубител бил на животни и дома имал девет кучиња од Тајланд .

НаводиУреди

  1. „Why is he famous?“. AskMen.com. Архивирано од изворникот на 9 април 2010. Посетено на 15 јуни 2010.

Надворешни врскиУреди