Етолија-Акарнанија

Етолија-Акарнанија (грчки: Αιτωλοακαρνανία) — округ во областа Западна Грција, Грција. Округот претставува комбинација на регионите Етолија и Акарнанија. Нејзиниот главен град поради историски причини е Месолонги, а нејзиниот најголем град и економски центар е Агринио. Областа е сега поврзана со полуостровот Пелопонез со мостот Рио-Андирио. Околните окрузи се Арта во Епир, Кардица од Тесалија, Евританија на североисток и Фокида на исток. Таа е најголемиот округ по површина во Грција.

Етолија-Акарнанија
Περιφερειακή ενότητα Αιτωλοακαρνανίας
округ
Општини во Етолија-Акарнанија
Општини во Етолија-Акарнанија
Округот Етолија-Акарнанија во Грција
Округот Етолија-Акарнанија во Грција
Координати: 38°40′N 21°25′E / 38.667° СГШ; 21.417° ИГД / 38.667; 21.417
ЗемјаГрција
ОбластЗападна Грција
Адм. центарМесолонги
Површина
 • Вкупна1.793 км2 (692 ми2)
Население (2011)
 • Вкупно210.802
 • Густина120/км2 (300/ми2)
Пошт. бр.30x xx
Повик. бр.263x0, 264x0
ISO 3166GR-01
Рег. таб.AI, ME
Мреж. местоpde.gov.gr/gr/

Географија

уреди

Планините доминираат на север, североисток, запад и југоисток, особено во Акарнинските Планини. Најдолгата и главна река е реката Ахелој која што завршува со делта во мочурливите земјишта на југоисток. Округот не ги опфаќа островите кои лежат на запад бидејќи тие припаѓаат на округот Кефалонија. Постои еден резервоар како и езеро во централниот дел. Во планините на овој округ спаѓаат и планините Панетолико на североисток и Акарнинските Планини каде што постои компанија за флаширање на изворска вода.

Клима

уреди

Климата тука варира од топли лета до умерени зими во пониските области, додека пак во планинските области со највисока надморска височина доминираат ладни зими, студени зими и ладно време во зимските месеци.

Историја на бројот на населението

уреди

Сообраќај

уреди

Општини

уреди

Округот Етолија-Акарнанија се дели на 7 општини. Тие се следниве (означени со бројки во инфокутијата):[1]

  • Агринио (2)
  • Актио-Војница (3)
  • Амфилохија (4)
  • Месолонги (1)
  • Нафпактија (6)
  • Термо (5)
  • Ксиромеро (7)
Општина YPES code Седиште (доколку е различно)
Агринио 0202
Ализија 0204 Кандила
Амфилохија 0205
Анактроио 0206 Војница (Воница)
Ангелокастро 0201
Андирио 0207
Аподотиа 0208 Ано Хора
Атакинтос 0209 Пападатес
Астакос 0210
Етолико 0203
Инахос 0213 Халкиопуло
Иниадес 0221 Неохори
Кекропија 0214 Палерос
Макринија 0215 Гавалу
Медеон 0216 Катуна
Мениди 0217
Месолонги 0218
Навпактус 0219
Неаполи 0220
Панетолоко 0222 Скутера
Паракамбилија 0224 Агиос Власиос
Паравола 0223
Платанос 0225
Пилини 0226 Симос
Стратос 0227
Термо 0211
Тестиис 0212 Кенургио
Фитиес 0228
Халкија 0229 Гавролимни

Области

уреди

Наводи

уреди
  1. Законска реформа „Каликратис“ PDF

Надворешни врски

уреди