Арта (грчки: Περιφερειακή ενότητα Άρτας) — округ во областа Епир, Грција. Административен центар е градот Арта.

Арта
Περιφερειακή ενότητα Άρτας
округ
Општини во Арта
Општини во Арта
Округот Арта во Грција
Округот Арта во Грција
Координати: 39°15′N 21°15′E / 39.250° СГШ; 21.250° ИГД / 39.250; 21.250
ЗемјаГрција
ОбластЕпир
Адм. центарАрта
Површина
 • Вкупна1.662 км2 (642 ми2)
Население (2011)
 • Вкупно67.877
 • Густина41/км2 (110/ми2)
Пошт. бр.47x xx
Повик. бр.268x0
ISO 3166GR-31
Рег. таб.AT
Мреж. местоpeartas.gov.gr

Географија

уреди

Округот Арта се граничи со окрузите Превеза на запад, Јанина на север, Трикала на североисток, Кардица на исток и Етолија-Акарнанија на југ.

Општини

уреди

Округот Арта се дели на 4 општини. Тие се следниве (означени со бројки во инфокутијата):[1]

Сообраќај

уреди

Низ округот минуваат следниве патни сообраќајници:

Наводи

уреди
  1. Законска реформа „Каликратис“ PDF