Еркрат (германски: Erkrath) — град во германската држава Северна Рајна-Вестфалија . Тој е еден од 10-те општински центри на округот Метман . Според проценката во 2010 година, во градот имало 46.340 жители.

Еркрат
Грб на Еркрат
Недостасуваат координати!
Управа
Земја Германија
Покраина Северна Рајна-Вестфалија
Адм. подрач. Диселдорф
Округ Метман
Град единици 3
Градоначалник Кристоф Шулц (ДХС)
Основни податоци
Површина 26,89 км2
Надм. височина 68 м
Население 44.384 (31 декември 2018)[1]
 - Густина 1.651 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. ME
Пошт. бр. 40699
Повик. бр. 0211, 02104, 02129, 02103
Портал www.erkrath.de
Местоположба на град Еркрат во рамките на округот Метман
Карта

ГеографијаУреди

Таа се наоѓа во државата Северна Рајна-Вестфалија во областа на Метман. Градот е на надморска височина од 45-162 метри. Областа на општината е 26,9. Според проценките за 2010 година, во самиот град живееле 46.340 жители. Просечната густина на населеност изнесува 1.725 жители.

ГалеријаУреди

Збратимени градовиУреди

НаводиУреди

  1. „Населеност на местата“. Статистичка служба на Северна Рајна-Вестфалија. 21 септември 2018. (германски)

Надворешни врскиУреди