Емил Григорјевич Гилељс (руски: Эми́ль Григо́рьевич Ги́лельс) (19 октомври 1916 - 14 октомври 1985), бил украински и советски пијанист, еден од најдобрите на XX век, чија строга техничка контрола, како и нежноста и суптилноста во изразот, го прават еден од најдобрите интерпретатори на германскиот репертоар за пијано, особено на Бетовен, Шуман и Брамс. Неговите интерпретации на Бетовеновите сонати се сметаат за најкомплетни и најубедливи.

Емил Гилељс
Основни податоци
Роден(а)19 октомври, 1916
Одеса
ПотеклоЕвреин
Умрел(а)14 октомври, 1985
Москва
Жанр(ови)Класична музика, романтистичка
Занимање/њаПијанист, педагог
Инструмент(и)Пијано

Надворешни врскиУреди