Елстерауе (германски: Elsteraue) — општина во округот Бургенланд, во Саксонија-Анхалт, Германија. Се наоѓа во близина на реката Вајсе Елстер, приближно 30 километри југозападно од Лајпциг.

Елстерауе
Црква во Профен
Црква во Профен
Црква во Профен
Грб на Елстерауе
Елстерауе во рамките на Германија
Елстерауе
Управа
Земја Германија
Покраина Саксонија-Анхалт
Округ Бургенланд
Градоначалник Манфред Мајснер
Основни податоци
Површина 80 км2
Надм. височина 145 м
Население 8.074 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 101 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. BLK
Пошт. бр. 06712, 06724, 06725, 06729
Повик. бр. 034424, 03441
Портал www.gemeinde-elsteraue.de
Местоположба на Елстерауе во рамките на округот Бургенланд
Карта
Карта
Координати 51°4′30″N 12°13′5″E / 51.07500° СГШ; 12.21806° ИГД / 51.07500; 12.21806

Наводи уреди

  1. „Население по општини на 31 декември 2020 г.“ (PDF). Статистичка служба на Саксонија-Анхалт. јуни 2021. (германски)