Елмлое (германски: Elmlohe) — село и поранешна општина во округот Куксхафен во сојузната покраина Долна Саксонија, Германија. Од 1 јануари 2015 година е дел од градот Гестланд.

Елмлое
Место во Гестланд
Црквата во Елмлое
Црквата во Елмлое
Грб на Елмлое
Елмлое is located in Германија
Елмлое
Управа
Земја Германија
Покраина Долна Саксонија
Округ Куксхафен
Општина Гестланд
Основни податоци
Површина 23,30 км2
Надм. височина 7 м
Население 850  (30 јуни 2017)
 - Густина 36 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. CUX
Пошт. бр. 27624
Повик. бр. 04704
Портал www.elmlohe.de
Координати 53°35′8″N 8°44′31″E / 53.58556° СГШ; 8.74194° ИГД / 53.58556; 8.74194Координати: 53°35′8″N 8°44′31″E / 53.58556° СГШ; 8.74194° ИГД / 53.58556; 8.74194

Надворешни врскиУреди