Елбе (Долна Саксонија)

Елбе (германски: Elbe) — општина во округот Волфенбител, во сојузната покраина Долна Саксонија, Германија.

Елбе
Селската црква во Клајн Елбе
Селската црква во Клајн Елбе
Грб на Елбе
Елбе is located in Германија
Елбе
Управа
Земја Германија
Покраина Долна Саксонија
Округ Волфенбител
Општ. заед. Бадекенштет
Месни единици 3
Градоначалник Фридхелм Фре (СДП)
Основни податоци
Површина 16,71 км2
Надм. височина 119 м
Население 1.502 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 90 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. WF
Пошт. бр. 38274
Повик. бр. 05345
Портал www.baddeckenstedt.de
Местоположба на Елбе во рамките на округот Волфенбител
Карта
Координати 52°05′0″N 10°17′0″E / 52.08333° СГШ; 10.28333° ИГД / 52.08333; 10.28333Координати: 52°05′0″N 10°17′0″E / 52.08333° СГШ; 10.28333° ИГД / 52.08333; 10.28333

ГеографијаУреди

Општината Елбе се наоѓа југозападно од слободниот град Залцгитер во долината на Инерсте.

Почнувајќи на североисток надесно се граничи со слободниот град Залцгитер и општините Хаферла, Хере и Бадекенштет.

Три општински единици на Елбе се Грос Елбе, Клајн Елбе и Гуштет.

НаводиУреди

  1. „Населеност на окрузите, општините и месните заедници во Долна Саксонија на 31 декември 2020“. Служба за статистика и комуникациска технологија на Долна Саксонија. јули 2021. (германски)

Надворешни врскиУреди