Хаферла (германски: Haverlah) — општина во округот Волфенбител, во сојузната покраина Долна Саксонија, Германија.

Хаферла
Црквата во Хаферла
Црквата во Хаферла
Грб на Хаферла
Хаферла is located in Германија
Хаферла
Управа
Земја Германија
Покраина Долна Саксонија
Округ Волфенбител
Општ. заед. Бадекенштет
Месни единици 3
Градоначалник Ханс-Хајнрих Волф (Граѓански форум)
Основни податоци
Површина 16,84 км2
Надм. височина 160 м
Население 1.588 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 94 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. WF
Пошт. бр. 38275
Повик. бр. 05341
Портал www.baddeckenstedt.de
Местоположба на Хаферла во рамките на округот Волфенбител
Карта
Координати 52°04′0″N 10°20′0″E / 52.06667° СГШ; 10.33333° ИГД / 52.06667; 10.33333Координати: 52°04′0″N 10°20′0″E / 52.06667° СГШ; 10.33333° ИГД / 52.06667; 10.33333

ГеографијаУреди

Хаферла се наоѓа во долината на реката Инерсте.

Почнувајќи од југозапад надесно, како соседни општини се Зелде, Хере и Елбе, како и слободниот град Залцгитер.

Општината е поделена на следниве единици: Хаферла, Штајнла и Зедерхоф.

НаводиУреди

  1. „Населеност на окрузите, општините и месните заедници во Долна Саксонија на 31 декември 2020“. Служба за статистика и комуникациска технологија на Долна Саксонија. јули 2021. (германски)

Надворешни врскиУреди