Едм-Себастјен Жора

француски астроном

Едм-Себастјен Жора (француски: Edme-Sébastien Jeaurat, 14 септември 1725 - 7 март 1803) — фрнцуски астроном, познат по изработката на карта ка сите 64 ѕвезди од јатото Плејади во 1786 г. Бил член на Француската академија на науките. Првично ја изучувал уметноста и бил награден со медал од Кралската академија на сликарството и вајарството во Париз, а во 1750 г. ја објавил книгата „Есеј за перспективата во служба на уметниците“ (Essai de perspective à l'usage des artistes).[1] Бил син на бакрорезецот Едм Жора и Мари-Шарот (мом. Ле Клерк). Бил основоположник на разни населби преземени од Воената школа во полза на астрономијата.[2][3][4][5][6] Во 1783 г. бил изгласан за почесен странски член на Американската академија на уметностите и науките.[7]

Едм-Себастјен Жора
Edme-Sébastien Jeaurat
Edme-Sébastien Jeaurat.jpg
Едм-Себастјен Жора
Роден(а)14 септември 1725(1725-09-14)
Париз, Франција
Починал(а)7 март 1803(1803-03-07) (возр. 77)
Париз, Франција
ЖивеалиштеПариз
НационалностФранцузин
Полињаастрономија
Познат покарта на Плејадите

НаводиУреди

  1. Hockey, Thomas (2009). The Biographical Encyclopedia of Astronomers. Springer Publishing. ISBN 978-0-387-31022-0. Посетено на August 22, 2012.
  2. Histoire de l'astronomie au dix-huitième siècle ; par M. Delambre,... Publiée par M. Mathieu, pages 748-755, Jean Baptiste Joseph Delambre, Claude-Louis Mathieu, Bachelier, 1827.
  3. A New review: with literary curiosities and literary intelligence, page 326, Paul Henry Maty, Printed for the author, 1783.
  4. Mémoires de l'Acadêmie des sciences de l'Institut de France, page 289, Didot frères, fils et cie, 1786.
  5. Edme-Sébastien Jeaurat, Carte des 64 Principales Etoiles des Playades par M. Jeaurat, pour le 1.er Janvier 1786.
  6. „архивска копија“. Архивирано од изворникот на 2012-08-03. Посетено на 2020-05-08.
  7. „Book of Members, 1780–2010: Chapter J“ (PDF). American Academy of Arts and Sciences. Посетено на 28 July 2014.

Надворешни врскиУреди