Душан

машко лично име (Dušan)

Душан — словенско име кое првенствено се користи во земјите на поранешна Југославија; и меѓу Словаците и Чесите.[1] Името е изведено од словенската именка душа „душа“.[2]

Душан
Полмашки
Јазик/цисловенски
Origin
Јазик/цисловенско
Потеклодуша
Изведенкидуш- (корен) + ан (наставка)
Потекло (регион)Slavic
Други имиња
НагаленоДуле, Дуки
Сродни имињаДушко

Број на луѓе со име Душан

уреди
 
Царот на Србите и Грците Стефан Душан
Име Брои луѓе (ранг) држава Датум
Душан 14.972 Чешка 2016 година[3]
Душан 10.191 (19-ти) Словачка 1995-08-22[4]
Душан 7.660 (33) Словенија 2021-01-01[5]
Душан 5.656 Хрватска 2011 година[6]

Во Србија, тоа било 29-то најпопуларно име за мажи, во 2010 година.[7]

Познати лица

уреди

Поврзано

уреди

Наводи

уреди
  1. Dušan Forename, стр. forebears.io, Посетено на 2021-04-04
  2. Miklosich, Franz (1860), Die Bildung der slavischen Personennamen (German), Vienna: Aus der kaiserlich-königlichen Hoff- und Staatdruckerei, стр. 61CS1-одржување: непрепознаен јазик (link)
  3. Malačka, Ondřej; Samek, Jan. „Jméno: 'Dušan', počet výskytů 14972 v celé ČR“. kdejsme.cz. Посетено на 2021-06-11.
  4. „SLOVENSKÁ REČ, 66 | 2001 | 1 |“. SLOVAK ACADEMIC PRESS, spol. s r. o. 2001. стр. 8. Посетено на 2021-06-11.
  5. „Male first names by FIRST NAME, MEASURES and YEAR. PxWeb“ (англиски). Statistical Office of the Republic of Slovenia. Посетено на 2021-06-11.
  6. „Popis stanovništva 2011“ (англиски). dzs.hr. Посетено на 2021-06-11.
  7. "Število moških z imenom DUŠAN: 8.318 (ali 0,8 % vseh moških)[мртва врска]" (in Slovenian). Statistical Office of the Republic of Slovenia.