Дубровничко-неретванска жупанија

Дубровничко-неретванската Жупанија (хрватски: Dubrovačko-neretvanska županija) — најјужната хрватска жупанија која што се наоѓа во јужна Далмација. Главен град е Дубровник, поголеми градови се: Корчула, Метковиќ, Опузен и Плоче. Општината Неум која и припаѓа на БиХ ја дели жупанијата на два дела, истата општина и овозможува излез на БиХ на Јадранското Море. Најјужниот дел од жупанијата се состои од Дубровник и околината, вклучувајќи го полуостровот Пељешац и островите: Корчула, Ластово, Мљет, Шипан, Лопуд и Колочеп. Северниот дел ги вклучува: делтата на Неретва, езерата Баќина (северно од Плоче), исто и планината Биоково со врвот Рујница. Деветкилометарскиот приморски појас кој му припаѓа на Неум ја дели жупанијата на два дела, правејќи ги Дубровник и околината ексклава, но Дубровник е поврзан со територијалните води со хрватското копно. Дубровник исто така е поврзан со хрватското копно со автопат. Во тек се преговори меѓу Хрватска и БиХ за слободно преминување на границата кај Неум. Хрватска планира изградба на мост со кој би се поврзал Дубровник директно со хрватското копно, без притоа да се помине преку БиХ. Северниот дел на Мљет е национален парк. Најјужниот дел од жупанијата е демилитаризирана зона Превлака во близина на границата со Црна Гора.

Дубровничко-неретванска Жупанија
Dubrovačko-neretvanska županija
Жупанија
Знаме на Дубровничко-неретванска Жупанија
Знаме
Грб на Дубровничко-неретванска Жупанија
Грб
Дубровничко-неретванска Жупанија (светло портокалово) Хрватска (светло жолто)
Дубровничко-неретванска Жупанија (светло портокалово)
Хрватска (светло жолто)
Главен градДубровник
Управа
 • ЖупанНикола Доброславиќ ((ХДЗ))
Површина
 • Вкупна1.782 км2 (688 ми2)
Население (2001)
 • Вкупно122.870
 • Густина69/км2 (180/ми2)
тел.код020
ISO 3166HR-19
Мреж. местоedubrovnik.org

Основни фактиУреди

  • Површина: 1 782 км2
  • Население Со податоци од пописот од 2001, жупанијата има популација од 122.870. Хрватите се апсолутно мнозинство со 93,29% од населението.

Административна поделбаУреди

На локално ниво жупанијата е поделена на 5 градови и 17 општини.

Жупаниска управаУреди

Жупаниско собрание е составено од 41 претставник од кои:

Од изборите во 2009.

Заштитени подрачјаУреди

Надворешни врскиУреди

Координати: 42°39′13″N 18°05′41″E / 42.65361° N; 18.09472° E / 42.65361; 18.09472