Метковиќ е град во Дубровничко-неретванска жупанија во Хрватска, кој се наоѓа во југоисточниот дел на земјата, на бреговите на реката Неретва и на границата со БиХ.

Метковиќ
Град
Стариот град во Метковиќ
Стариот град во Метковиќ
Земја Хрватска
ЗемјаFlag of Dubrovnik-Neretva County.png Дубровничко-неретванска
Управа
 • ГрадоначалникДалибор Милан (ХДЗ)
 • Општински совет
Население (2011)[1]
 • Град16.788
 • Градскo15.329
Часовен појасCET (UTC+1)
 • Лете (ЛСВ)CEST (UTC+2)
Црква Св. Илија

НаселениеУреди

Вкупното население на градот (општината) е 16,788 жители (2011), во следниве населени места:

  • Дубравица, населението 90
  • Глушци, населението 76
  • Метковиќ, населението 15,329
  • Пруд, населението 497
  • Вид, населението 796

НаводиУреди

  1. „Население по возраст и пол, по населени места, попис 2011: Метковиќ“. Попис на населението, домаќинствата и имотот 2011. Загреб: Државен завод за статистика. декември 2012.

Надворешни врскиУреди