Дреновца

село во Петричко, Пиринска Македонија
(Пренасочено од Дреновица)

Дреновцасело во Петричко, Пиринска Македонија, денес во општината Петрич на Благоевградската област, југозападна Бугарија.

Дреновца
Дреновца is located in Пиринска Македонија
Дреновца
Дреновца
Местоположба на Дреновца во Пиринска Македонија
Координати: 41°26′0″N 23°6′0″E / 41.43333° СГШ; 23.10000° ИГД / 41.43333; 23.10000
ДржаваБугарија
ОбластБлагоевград
ОпштинаПетрич
Надм. вис.&10000000000000398000000398 м
Население (2015)
 • Вкупно13
Час. појасEET
 • Лете (ЛСВ)EEST (UTC)

Географија и местоположба уреди

Селото се наоѓа на 13 километри западно од градот Петрич, во планински регион. Селото се наоѓа на надморска висина од 398 метри.

Историја уреди

Османлиско Царство уреди

Селото се споменува во османлиски дефтер од 1570 година со името Дреновци. Во истата година, во селото живееле 4 муслимански семејства и 17 христијански семејства[1].

Во текот на 19 век, селото било чисто македонско. Во „Етнографија на Адријанопол, Монастир и Салоника“ се вели дека во 1873 г. Дреновца (Drenovtza) е село со 20 семејства и 55 Македонци[2][3].

Според статистиката на Васил К’нчов („Македонија. Етнографија и статистика“) во 1900 година селото имало 200 жители, сите Македонци[2][4].

Бугарија уреди

По крајот на Балканските војни, селото било вклучено во составот на Бугарија.

Наводи уреди

  1. Турски документи за историјата на македонскиот народ. Опширни пописни дефтери од XVI век за Кустендилскиот санųак, Т.V/3, Скопје, 1982, стр.630 – 631.
  2. 2,0 2,1 Како што е општопознато, Македонците во бугарските извори се присвојуваат и водат како Бугари, и покрај признанието дека самите се изјаснувале како Македонци.
  3. Македония и Одринско. Статистика на населението от 1873 г., Македонски научен институт, София, 1995, стр. 150-151.
  4. Кънчов, Васил. Македония. Етнография и статистика, София, 1900, стр. 187.